اخبار


حذف رشته‌هایی که ۱۰ سال از بازنگری آنها می گذردمدیرکل دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم گفت: رشته هایی که برنامه درسی آنها طول عمر بالای ۱۰ سال دارند مورد بررسی قرار می گیرند و احتمال دارد که حذف شوند.
عبدالرحیم نوه ابراهیم در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص حذف برخی رشته ها و اضافه شدن رشته های بین رشته ای در دانشگاه ها گفت: تعدادی از رشته ها هستند که تاریخ مصرف آنها تمام شده و به کمیته های تخصصی برنامه ریزی و درسی ماموریت داده شده که این رشته ها را بررسی کنند تا این رشته ها یا بطور کلی از رده خارج شوند و یا مورد بازنگری قرار گیرند.
وی افزود: رشته هایی که برنامه درسی آنها طول عمر بالای ۱۰ سال دارند و متعلق به سال های ۶۹ و ۷۰ هستند و تا به امروز در مورد آنها بازنگری نشده در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت.
مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم گفت: این رشته ها بیشتر در حوزه رشته های علوم انسانی هستند و در حوزه فنی و علوم پایه هم رشته هایی را داریم که باید مورد بازنگری قرار بگیرند و یا حذف شوند.
به گزارش مهر، محمد فرهادی پیش از این در مراسم افتتاحیه هجدهمین کنگره سراسری دولت، صنعت و دانشگاه گفته بود: یکی از برنامه های عملیاتی که در وزارت علوم به طور جدی دنبال می کنیم تاسیس رشته های بین رشته ای و متوقف کردن برخی رشته هایی است که از عمر آنها گذشته است.
در اصطلاح آموزش عالی منظور از رشته هایی که عمرشان گذشته است به این معنی است که بیش از چند سال از آخرین به روز رسانی و بازنگری آنها می گذرد.