اساتید و دانشجویان عزیز، شما میتوانید سؤالاتی را که پس از مشاهده درس و مطالعه کتاب، با آن مواجه می شوید را در این قسمت از سایت ارسال نمایید تا در اسرع وقت توسط مهندس حسین نامی به آنها پاسخ داده شود.
پيش از ارسال سوال خود، پرسش‌هاي موجود در قسمت «آنچه که کاربران سایت پرسیده اند» را مطالعه نماييد و چنانچه پاسخ خود را نيافتيد سوالتان را براي ما ارسال كنيد. بديهي است به پرسش‌هايي كه در بخش «آنچه که کاربران سایت پرسیده اند» موجود باشد پاسخي داده نخواهد شد.
به جهت خوانایی بیشتر برای سایر کاربران لطفاً سوال خود را به فارسي درج كنيد و از ثبت سوال خود با حروف انگليسي خودداري نماييد.

آنچه که کاربران سایت پرسیده اند

پیوستگی

 • ریاضی عمومی 1
 • محمد
با سلام و عرض خسته نباشید
در مثال 19 صفحه ی 132 کتاب ریاضی 1 ( فصل پیوستگی ) ، مجموعه نقاط ناپیوستگی تابع دو ضابطه ای را خواسته که حضرتعالی در پاسخ مثال اعداد زوج و فرد را جاگانه بررسی کرده اید و در مورد اعداد زوج به تابع ثابت y=0 و در اعداد فرد به تابع y=1 رسیده اید و در پایان نتیجه گرفته اید که تابع پیوسته می باشد ، سوال بنده اینست که وقتی برای هر گروه از اعداد به دو ضابطه رسیده اید بنابراین تابع نمی تواند پیوسته باشد چون در نمودار تابع پرش خواهیم داشت ، متشکر می شوم اگر رفع ابهام بفرمایید
سلام،ممنونم.تابع f(x) در نقاط زوج صحیح n=2k طبق حل انجام شده پیوسته است.همچنین تابع f(x) در نقاط فرد صحیح n=2k-1 نیز طبق حل انجام شده پیوسته می باشد.در نتیجه گزینه های 2و4 غلط است.حال بررسی گزینه 3:اگر به عنوان مثال عدد 0.3 رو انتخاب کنیم،مقدار جز صحیح 0.3بیشتر یا 0.3 کمتر هر دو برابر صفر میشود که عددی زوج است،لذا از ضابطه بالایی استفاده می کنیم و حاصل قدرمطلق برابر 0.3 میشود.مقدار تابع نیز در نقطه 0.3 برابر 0.3 است.بنابراین تابع f(x) در نقطه 0.3 پیوسته است.در نتیجه این یک مثال نقض برای گزینه 3 می باشد و بنابراین این تابع در همه جا پیوسته است یا به عبارتی این تابع در هیچ کجا ناپیوستگی ندارد.

صفحه ی ۳۵۶ کتاب جیمت

 • استعداد و آمادگي تحصيلي GMAT(کتاب اصلی)
 • محمد امین
سوال ۱۷ بخش کفایت داده قسمت درصد. صورت سوال چیزی در مورد تخفیف داشتن نگفته است چیزی در مورد تخفیف نمیخواهد در حالی که در پاسخنامه گفته اید گزاره ی دوم به این علت کافی نیست که حرفی از تخفیف نزده. آیا هر دو گزاره کافی نیستند و جواب گزینه ی ۳ نمیشود؟
سوال کمی نرمال نیست اما کلید سنجش 1 بوده است.رابطه بین قیمت برچسب فروش و قیمت خرید را داریم ولی در مورد داده دوم راجع به قیمت فروش صحبت می شود نه برچسب فروش.نگاه طراح هم به این شکل بوده است.

گزينه ها غلط هستند يا روش غلط است

 • حل سوالات ریاضی عمومی 1 و 2 بدون دخالت دست (روش رد گزینه ها)
 • Erfane
در مثال ٤٣ فصل ١ اين كتاب(٠ * ١/٠ ) كه معني ندارد در اين جا جوابش را( ١ )اورده نمي دونم واقعاً چطور به اين نتيجه رسيده كاش بتونين من رو از سر در گمي هر چه زود تر در بياريد
در کتاب رد گزینه ریاضی عمومی 1 و2 مثال 43 با سوالی که مطرح نموده اید هیچ سنخیتی ندارد.

ریاضیات مهندسی

 • ریاضیات مهندسی
 • سعید
سلام مهندس
توی مثال 4 صفحه 50 چاپ 22 چطور z+1 برابر با re3p/4i میشه؟
با تشکر
سلام،زاویه که مشخصاً 3Π/4 است روی این خط و شعاع آن چون تغییر می کند r قرار دادیم که در نهایت r به سمت صفر می رود.موفق باشید

مثال 47 فصل 9

 • تحلیل مدار الکتریکی 2
 • roza
با سلام
من دلیل اینکه اگر مقاومت 2 اهمی و 0.5 اهمی برابر باشد حلقه سلفی ایجاد می شود را نفهمیدم. من فکر می کردم در هر صورت این یک حلقه سلفی است.

همچنین در مثال 48 همین فصل چرا در پایین سمت چپ مدار کات ست سلفی در نظر نگرفته اید. با تشکر
سلام،اگر v2 و v3 در شکل با هم برابر باشند می توانیم در این حلقه که متشکل از این دو مقاومت و دو سلف 1 و 3 هانری است رابطه kvl را بنویسیم و چون v2 و v3 برابر است در نتیجه رابطه kvl نوشته شده این دو با هم می روند و فقط دوسلف می ماند که حلقه سلفی به وجود می آید.اگر ولتاژ این دو مقاومت با هم برابر باشند این حلقه علاوه بر سلف متشکل از مقاومت نیز می باشد که در نتیجه حلقه سلفی ایجاد نمی شود.
من در جواب 2 من کات ستی در پایین سمت چپ مدار نمی بینم،نمی دونم منظور دقیقا کدوم قسمت هست.

حل مساله

 • استعداد و آمادگي تحصيلي GMAT(کتاب اصلی)
 • Shahin
سلام..استاد میشه لطف کنین و برای مثال 24 در صفحه 162 (چاپ 12) کتاب جیمت، راه حلی به روش سرعت نسبی ارائه بدین ? من خودم یکی تز گوی ها رو ثابت میگیرم و حل میکنم( با توجه به خلاف جهت هم بودن گوی ها) ولی جوابم 15/14 میشه... ممنون میشم راه حل بنویسین.
سلام،با توجه به حرکت بر روی دو دایره متفاوت، راحت ترین راه همین است که در کتاب ارایه شده است.حرکت با سرعت نسبی اساسا بر روی مسیرهای یکسان مناسب است.موفق باشید

ریاضیات مهندسی

 • ریاضیات مهندسی
 • سعید
سلام مهندس
در مورد مثال 18 صفحه 38 کتاب ریاضی مهندسی چاپ 22 ، توی روش اول 2np از کجا اومده؟
خواص Ln رو می دونم که 2np به تتا اضافه میشه ، ولی این یکی رو نمی دونم دقیقاً از کجا اومده
باتشکر
سلام،صفحه 32 را با دقت بخوانید مشکلتان برطرف می شود.موفق باشید

پاسخ آزمون سطح A

 • ریاضی عمومی 1
 • مرتضی
سلام و عرض ارادت
استاد در صورت امکان بفرمائید دسترسی به پاسخنامه آزمون سطح A از چه راهی امکانپذیر میباشد . متشکر
سلام،ممنون.برای رفتن سراغ آن سوالات بسیار زود است.درسنامه،مثال های تالیفی و تست های کنکور در اولویت هستند.موفق باشید

پاسخ به سوالات

 • تحلیل مدار الکتریکی 1
 • محمد
سلام.استاد خسته نباشید.من تقریبا ده روز پیش سه تا سوال به ایمیلتون,فرستادم ولی هنوز جوابی ندادید.با تشکر
سلام،ممنونم.پاسختان ایمیل شد

سوال

 • تحلیل مدار الکتریکی 1
 • م
سلام استاد خسته نباشید
سوالی پرسیده بودم متاسفانه پاسخ ندادید اگر امکان دارد پاسخ دهید.ممنون
سلام،برای من نه از طریق ایمیل و نه داخل سایت سوالی از جانب شما ارسال نشده است.

تست ها

 • ریاضی عمومی 1
 • javad
سلام.استاد خسته نباشید.
ببخشید میخواستم بدونم که تمام تست هایی که توکتاب ریاضی عمومی آوردید تست های کنکور هستند یا سواالات تالیفی هم هستن؟
ممنون میشم پاسخ بدید
سلام،تست های داخل درسنامه تالیفی هستند و تست های انتهای هر بخش که روبروی آنها رشته و سال مشخص شده است،سوالات کنکور می باشد.کاملا واضح در کتاب تفکیک شده است.موفق باشید

حل معادله لاگرانژ

 • ریاضیات مهندسی
 • سامان
سلام،ببخشید صفحه 663 تست 60 ، معادله لاگرانژ چطوری حل شده؟؟3 عبارت مساوی چگونه جمع شده اند؟با تشکر
سلام،لطفا صفحه مورد نظر خود را برایم ایمیل کنید در کتاب من صفحه 663 تست 60 وجود ندارد،احتمالا نوبت چاپ ها متفاوت است و چون کتاب ویرایش شده است صفحات با هم فرق می کند.

رابطه هارمونیکها با توابع زوج و فرد

 • ریاضیات مهندسی
 • افشین رحمانی نژاد
با سلام
لطفا در مورد رابطه هارمونیکهای زوج و فرد با توابع زوج و فرد توضیح بدهید.
مثالهای 20و21 ص 376و377 ریاضی مهندسی (چاپ بیستم)را خواندم و یک
نکته اصلی را نفهمیدم.لطفا توضیح دهید:
چرا در تابع زوج مثال 20 که فقط هارمونیکهای فرد دارد نسبت به x=1بایدتقارن فرد داشته باشد ولی در تابع فرد مثال21که بازهارمونیکهای فرد دارد نسبت به x=pi بایدتقارن زوج داشته باشد.لطفا توضیح دهید.
سلام،در حال حاضر من کتاب چاپ 22 را در دست دارم،چون شماره صفحات و مثال ها احتمالا تغییر کرده است برای من صفحات را ایمیل نمایید تا بتوانم پاسختان را بدهم.

سوال 2 ریاضیات ارشد مکانیک 94

 • ریاضی عمومی 1
 • کیوان
با سلام و خسته نباشید خدمت مهندس نامی عزیز.در کتاب ریاضی 1 مدرسان اومده که اگه 1به توان بی نهایت باشه از فرمول (u_1)v))استفاده میکنیم ولی در این سوال از فرمول رفع ابهام 0به توان صفر یا بینهایت به توان 0 استفاده کرده است.اگه میشه تو ضیح دهید با تشکر.
سلام،ممنونم.فرقی نمی کند راه حل کلی همان ln گرفتن است که برای صفر به توان صفر استفاده می کنیم.برای یک به توان بی نهایت ، نتیجه نهایی را قرار دادیم.ولی همان طور که گفتم حل نهایی همان ln گرفتن از طرفین می باشد.موفق باشید

رفع ابهام

 • تحلیل مدار الکتریکی 1
 • حسین داداشی
با عرض سلام
ممنون به خاطر کتاب جامع مدار
ابهامی داشتم که اگه امکانش هست پاسخ بدید
پاسخ حالت صفر مدار مرتبه اول در کتاب با حذف (+F0) عنوان شده اما حذف شرایط اولیه به معنی صفر بودن قطعی پاسخ در صفر مثبت نیست.نبود شرایط فقط به معنی صفر بودن ولتاژ خازن وجریان سلف در صفر مثبته نه هر پاسخی.لطفا راهنمایی بفرمایید.تشکر
سلام،خواهش می کنم.پاسخ حالت صفر تعریف کاملا مشخصی دارد (پاسخ مدار در شرایط اولیه صفر یا پاسخ مداری که در آن ولتاژ اولیه خازنها و جریان اولیه سلفها صفر است). مشخص است که مقدار پاسخ مدار در لحظه صفر هم متاثر از شرایط اولیه مدار است و هم متاثر از مقدار ورودیها در لحظه ی صفر. بنابراین مقدار پاسخ حالت صفر یک مدار در لحظه ی صفر می تواند غیرصفر باشد و این منافاتی با ذات حالت صفر بودن پاسخ مدار ندارد. البته نکته عنوان شده در کتاب ( این که با حذف (+F0) به پاسخ حالت صفر می رسیم) مشخصا با این فرض بیان شده که منابع مدار باعث تغییر ولتاژ خازنها و جریان سلفهای مدار در لحظه ی صفر نمیشوند؛ در حالت جامع تر صحیح است که بگوییم با حذف (-F0) به پاسخ حالت صفر میرسیم.موفق باشید