اساتید و دانشجویان عزیز، شما میتوانید سؤالاتی را که پس از مشاهده درس و مطالعه کتاب، با آن مواجه می شوید را در این قسمت از سایت ارسال نمایید تا در اسرع وقت توسط مهندس حسین نامی به آنها پاسخ داده شود.
پيش از ارسال سوال خود، پرسش‌هاي موجود در قسمت «آنچه که کاربران سایت پرسیده اند» را مطالعه نماييد و چنانچه پاسخ خود را نيافتيد سوالتان را براي ما ارسال كنيد. بديهي است به پرسش‌هايي كه در بخش «آنچه که کاربران سایت پرسیده اند» موجود باشد پاسخي داده نخواهد شد.
به جهت خوانایی بیشتر برای سایر کاربران لطفاً سوال خود را به فارسي درج كنيد و از ثبت سوال خود با حروف انگليسي خودداري نماييد.

آنچه که کاربران سایت پرسیده اند

سوال 2 ریاضیات ارشد مکانیک 94

 • ریاضی عمومی 1
 • کیوان
با سلام و خسته نباشید خدمت مهندس نامی عزیز.در کتاب ریاضی 1 مدرسان اومده که اگه 1به توان بی نهایت باشه از فرمول (u_1)v))استفاده میکنیم ولی در این سوال از فرمول رفع ابهام 0به توان صفر یا بینهایت به توان 0 استفاده کرده است.اگه میشه تو ضیح دهید با تشکر.
سلام،ممنونم.فرقی نمی کند راه حل کلی همان ln گرفتن است که برای صفر به توان صفر استفاده می کنیم.برای یک به توان بی نهایت ، نتیجه نهایی را قرار دادیم.ولی همان طور که گفتم حل نهایی همان ln گرفتن از طرفین می باشد.موفق باشید

رفع ابهام

 • تحلیل مدار الکتریکی 1
 • حسین داداشی
با عرض سلام
ممنون به خاطر کتاب جامع مدار
ابهامی داشتم که اگه امکانش هست پاسخ بدید
پاسخ حالت صفر مدار مرتبه اول در کتاب با حذف (+F0) عنوان شده اما حذف شرایط اولیه به معنی صفر بودن قطعی پاسخ در صفر مثبت نیست.نبود شرایط فقط به معنی صفر بودن ولتاژ خازن وجریان سلف در صفر مثبته نه هر پاسخی.لطفا راهنمایی بفرمایید.تشکر
سلام،خواهش می کنم.پاسخ حالت صفر تعریف کاملا مشخصی دارد (پاسخ مدار در شرایط اولیه صفر یا پاسخ مداری که در آن ولتاژ اولیه خازنها و جریان اولیه سلفها صفر است). مشخص است که مقدار پاسخ مدار در لحظه صفر هم متاثر از شرایط اولیه مدار است و هم متاثر از مقدار ورودیها در لحظه ی صفر. بنابراین مقدار پاسخ حالت صفر یک مدار در لحظه ی صفر می تواند غیرصفر باشد و این منافاتی با ذات حالت صفر بودن پاسخ مدار ندارد. البته نکته عنوان شده در کتاب ( این که با حذف (+F0) به پاسخ حالت صفر می رسیم) مشخصا با این فرض بیان شده که منابع مدار باعث تغییر ولتاژ خازنها و جریان سلفهای مدار در لحظه ی صفر نمیشوند؛ در حالت جامع تر صحیح است که بگوییم با حذف (-F0) به پاسخ حالت صفر میرسیم.موفق باشید

تست9 از سوالات طبقه بندی فصل1

 • تحلیل مدار الکتریکی 1
 • سیدامیر
سلام استاد
در جواب تست9 درج فرمودید که
V2=2 (2-i1) من متوجه نمبشم چطور جریان (2-i2) بدست اومده.
ممنون میشم پاسخ بفرمایید.
سلام،جریان i2 ،عدد 2 به دست نیامده در نوشتن جریان شاخه ی v2 جریان حلقه های مجاور آن را در نظر می گیریم.حلقه ی سمت چپ جریان 2 و حلقه سمت راست جریان i1 و 1 از شاخه می گذرانند که با در نظر گرفتن جهت جریان حلقه ها جریان شاخه از سمت + به - برابر fh 2 منهای i1 به دست می آید،پس ولتاژ نیز برابر با V2=2(2-i1) می شود.موفق باشید

سوال 134 رشته mba

 • ریاضی عمومی 2
 • مهشید زارعیان
باعرض سلام
مهندس من برای سوال 134 رشته ریاضی اعتراض کردم ولی حواسم نبود که جواب درست را پیوست کنم.آیا ترتیب اثر قرار میدن واسه همه اگه بفهمن سوال فاقد گزینه صحیحه؟
باسلام.
سعی کنید پاسخ تشریحی را هم بفرستید چون در غیر این صورت زیر بار نمی روند. هر چند خیلی ها اعتراض کرده اند و این سوال به احتمال قوی حذف خواهد شد.

سوال ۴۹ کنکور ۹۳

 • تحلیل مدار الکتریکی 1
 • امیرحسین
با سلام و عرض خسته نباشید
تو سوال ۴۹ کنکور ۹۳ ایا این استدلال غلطه که بگیم مقاوت دیده شده از دوسر
R برابر R میشه ؟ چرا؟
چون ماکزیمم توان رو خواسته

با سلام،
سلام،ممنونم.در این تیپ سوالات قرار است توان مصرفی شبکه N ماکزیمم شود. پس باید R را طوری یافت که بیشترین توان در N مصرف شود. این که گفته شود مقاومت دیده شده دو سر R , R است استدلال درستی نیست زیرا المان های دیگری در مدار قرار دارد. برای حل این سوال توان حقیقی مصرفی در N برابر با توان حقیقی مصرفی در شبکه N و خازن سمت راست است که آن را شبکه M می نامیم. امپدانس M برابر با R به علاوه حاصل موازی (2+j) و j- که برابر است با R+.5-j . حال برای توان حقیقی ماکزیمم R+.5 باید برابر با 1-4 شود. پس R باید برابر با 2.5 باشد.موفق باشید

منظور از an و bn زوج و فرد بودن

 • حل سؤالات ریاضیات مهندسی بدون دخالت دست! (روش رد گزینه ها)
 • امیر همدانی
سلام تست شماره 37 صفحه 36 کتاب حل سوالات ریاضی مهندسی بدون دخالت دست را من نمی فهمم منظور از an نسبت به n زوج نیست و یا bn باید فرد باشد یعنی چی؟ ممنون میشوم راهنمائیم ونید که چگونه تشخیص بدم.
سلام،این مطلب کاملا دبیرستانی است. اگر به جای n های قرار دهید و ضابطه ی تابع f(n) برابر با f(-n) شود تابع زوج و اگر f(n) برابر با –f(-n) شود تابع فرد است. مثلا f(n) = n2 زوج و f(n)=n3 فرد است.موفق باشید

شعاع همگرایی

 • حل سوالات ریاضی عمومی 1 و 2 بدون دخالت دست (روش رد گزینه ها)
 • احسان معین زاده
با سلام خدمت استاد عزیز
چطوری میشه شعاع همگرایی تشخیص داد من متوجه نشدم :(
اگر می شه روی تست35 کنکور ارشد 95 مهندسی مواد توضی بدید
ممنونم با تشکر


سلام.کنکور ۹۵ سوال ۳۹

 • ریاضیات مهندسی
 • امیرحسین
با سلام و عرض ادب
در سوال ۳۹ که انتگرال گرفتید چرا بازه انتگرال رو صفر تا یک در نظر گرفتید
متشکر
سلام،خط راست و اصل از z=0 شروع می شود تا z=1+i ادامه می یابد.چون از روش پرامتری کردن پاره خط استفاده کردیم،این خط را به صورت زیر نمایش دادیم:
t+it→z=0,t=0 و هم چنین z=1+i,t=1
در نتیجه در انتگرال گیری در بازه t انتگرال می گیریم یعنی صفر تا 1.
موفق باشید

سوال مدار ارشد ۹۵

 • تحلیل مدار الکتریکی 1
 • pooriya
سلام استاد...در سوال ۴۶ سال ۹۵ که مدار هستش من همه قسمت پاسخش رو فهمیدم...فقط سوالم اینه که چرا وقتی حلقه زدیم برای بدست آوردن ولتاژ سلف که منبع سینوسی هم داخل حلقه هست؛ موقع مشتق گرفتن ازش ۱ به جاش گذاشتیم ولی وقتی همون منبع رو برای بدست آوردن جریان خازن یا dvc گذاشتین مقدارش صفر شده....اینو میدونم که توی ایپسیلونی بیشتر از صفر هم منبع سینوسی صفر هست...اما چرا مشتقش رو صفر نگرفتین؟؟؟چرا یک شد؟؟؟
سلام،چون منبع از جنس sin هست،مشتق آن از جنس cos می باشد و cos(0+) برابر با 1 است.

بخش هایی که درکتاب جدید اضافه شده است.

 • ریاضیات مهندسی
 • محمدمهدی ظفرمند
سلام من کتاب قدیمی ریاضی مهندسی را دارم و pdf بخش های دالامبر و معادله ناهمگن را دارم در میان سوالاتی که پرسیده شده بود دیدم برای یکی از دوستان بخش ضرب داخلی را ارسال کرده اید. میخواستم اگر ممکن است برای من هم این قسمت را ایمیل کنید. آیا بخش دیگری هم هست که به کتاب جدید اضافه شده باشد؟

با سپاس فراوان
سلام،این بخش را می توان با رد گزینه هم پاسخ داد .حتما سعی کنید در تایم باقی مونده قسمت رد گزینه ریاضی مهندسی را بخوانید مخصوصا:معادلات با مشتقات جزیی و سری فوریه را حتما حتما بخوانید و جدی بگیرید.ضرب داخلی برایتان ایمیل شد.کتاب به جز قسمتی که بر روی سایت قرار گرفت و مهم بود تغییر خاصی نداشته است.موفق باشید

آزمون آزمایشی شماره 10 مدرسان شریف رشته هوافضا

 • ریاضیات مهندسی
 • زهرا درستی
به نام خدا
با عرض سلام و خسته نباشید
در سوال 45 آزمون آزمایشی شماره 10 مدرسان شریف رشته هوافضا، اگر در سری فوریه ی داده شده به جای x اعدادصفر و پی را قرار دهیم حاصل سری صفر خواهد شد ، این اتفاق تنها در گزینه ی 2 سوال می افتد اما جواب درست گزینه ی 4 است، اگر امکانش هست در مورد این تناقض برای بنده توضیحاتی بفرمایید.
کتاب حل سوالات ریاضیات مهندسی بدون دخالت دست شما فوق العاده است.
همیشه پیروز و سربلند باشید
سلام،ممنون از لطفتون .توضیحات بیشتر برای رفع این تناقضی که در ذهنتون به وجود اومده برای شما ایمیل شد.موفق باشید

فکر میکنم در حل سوالی اشتباه صورت گرفته

 • حل سوالات ریاضی عمومی 1 و 2 بدون دخالت دست (روش رد گزینه ها)
 • احسان رشیدی
صفحه 55 مثال 18
شما با انتخاب x برابر پی به گزینه 4 رسیدید
من x را ابتدا برابر پی دوم و سپس برابر سه پی چهارم گرفتم که جزو شرط سوال هم هست. به ترتیب به گزینه 1 و 4 و گزینه های 2 و 4 رسیدم.
با این حساب باید سه عدد حساب کرد تا متوجه شد گزینه 4 اشتراک هر سه است و جواب سوال است. راه حل بهتر و با احتمال اشتباه کمتر نداشت؟
شما در رد گزینه باید نیم نگاهی به خود گزینه ها داشته باشید و انتخاب عدد مناسب در ابتدا مهم است.ضمن اینکه به دنبال عددی هستیم که اشتراک با سایر گزینه ها نداشته باشد،که با امتحان کردن آن به دو گزینه مشترک نرسیم.

در مورد سوال های منتخب

 • ریاضی عمومی 1
 • مرضیه علایی
با عرض سلام در سوال های منتخبی که به تازگی در سایت گذاشتید ، در 19 برای به دست اوردن حد از براکت خارج کردید در حالی که داخل براکت به صفر میل میکنه نه بینهایت ، میخواستم علتشو بدونم ... خیلی ممنون از توجه شما
سلام،علامت براکت را با کروشه اشتباه گرفته اید،این یک کروشه است .موفق باشید

سوال ۴۷ کنکور۹۵

 • تحلیل مدار الکتریکی 1
 • امیرحسین
با سلام و خسته نباشید
سوالات ۹۵ که در سایت گذاشتید سوال ۴۷ قسمت توان
سوال بیشینه توان منبع رو خواسته ؟چرا فقط مقاوت هارا درنظر گرفتید؟
سلف ها (یا اگر خازن بود) تاثیری در حداکثر توان منبع نداشت؟چرا؟
بسیار ممنون او سپاسگذارم
سلام،ممنونم.سلف j30 با منبع ولتاژ موازی است و تاثیری در مقدار توان مقاومت ها ندارد.سلف j10 نیز که در حل سوال در نظر گرفته شده است.دقت کنید که سوال توان اکتیو را مورد سوال قرار داه (چون در انتهای سوال گفته چند ولت؟) پس کافی است که توان مقاومت ها را محاسبه کنیم.موفق باشید

ضرب داخلی سری فوریه

 • ریاضیات مهندسی
 • امیرحسین
با سلام و عرض ادب و خسته نباشید
لطفا فرمول کامل ضرب داخلی سری فوریه را که در کنکور ۹۵ آمده را بنویسید
با تشکر
سلام،ممنونم.شما حتما کتاب چاپ قبل را دارید.صفحه مربوط به ضرب داخلی (چاپ 22 )برایتان ایمیل شد.موفق باشید