اساتید و دانشجویان عزیز، شما میتوانید سؤالاتی را که پس از مشاهده درس و مطالعه کتاب، با آن مواجه می شوید را در این قسمت از سایت ارسال نمایید تا در اسرع وقت توسط مهندس حسین نامی به آنها پاسخ داده شود.
پيش از ارسال سوال خود، پرسش‌هاي موجود در قسمت «آنچه که کاربران سایت پرسیده اند» را مطالعه نماييد و چنانچه پاسخ خود را نيافتيد سوالتان را براي ما ارسال كنيد. بديهي است به پرسش‌هايي كه در بخش «آنچه که کاربران سایت پرسیده اند» موجود باشد پاسخي داده نخواهد شد.
به جهت خوانایی بیشتر برای سایر کاربران لطفاً سوال خود را به فارسي درج كنيد و از ثبت سوال خود با حروف انگليسي خودداري نماييد.

آنچه که کاربران سایت پرسیده اند

سوالات ریاضی

 • ریاضی عمومی 2
 • مهدی
سلام استاد در صفحه 597 نوشتید که "سوالات و پاسخ های تشریحی سالهای 91 تا 95 سایر رشته ها بر روی وب سایت شما قرار داده شده است." ولی بر روی وبسایت شما قسمت ریاضی عمومی خالی هست
سلام،بر روی سایت قرار گرفت.

ریاضی مهندسی-صورت مختلط انتگرال فوریه

 • ریاضیات مهندسی
 • حسین
استاد سوالم را باید ارسال کنم
سلام،بله.

فرکانس های طبیعی

 • تحلیل مدار الکتریکی 2
 • حامد اکبری
درود بر شما جناب مهندس ، در مثال 27 فصل نهم مدار 2 ،چرا کاتست سلفی رو به حساب نیاوردین و یکی دیگه از تعداد متغیر های حالت کم بشه ؟
سلام،در این مثال کاتست سلفی نداریم و نمی توان کاتستی پیدا کرد که در تمام شاخه هایش سلف داشته باشیم.

همپاسخی

 • تحلیل مدار الکتریکی 2
 • آرش
سلام
پیرو سوال قبلی خیر منظورم بخش آخر و روش ابتکاری برای مدارهای دارای فرم همپاسخی هست که فرمودید هرجا در شکل منبع داشتیم ab بزاریم و cd سمت دیگر رو بخونیم.این روش برای وقنی که مقدار منابع یکسان هست در دو آزمایش بخوبی جواب میده! ولی برای مواقعی که منبع مقدارش در آزمایش دوم با اول برابر نیست باید چکنیم ؟
سلام،با توجه به نوع ورودی و خروجی از یکی از بیان های قضیه هم پاسخی استفاده می کنیم.مثلا اگر از بیان اول استفاده کنیم و در حالت دوم ورودی 2 برابر شد با توجه به رابطه گفته شده در بیان اول اندازه خروجی نیز برابر می شود.

مطالعه فصل سوم کتاب

 • ریاضیات مهندسی
 • Saji
با سلام
ابتدا باید از نگارش بخش حل سوالات بدون دخالت دست !! تشکر بکنم بخصوص بخش مربوط به فصل شش خیلی جالب بود. بنده داوطلب دکتری رشته مکانیک گرایش تبدیل انرژی هستم.
بنابه توصیه حضرت عالی بنده (سوالی که قبلا در سایت پرسیده بودم) بنده فصل های پنج و شش کتاب ریاضی مهندسی رو مطالعه کردم و تست های تالیفی رو هم یک در میان حل کردم و قسمت های رد گزینه تمام فصول کتاب رو هم مطالعه کردم البته همه سوالاتشون رو حل نکردم از بحث های مختلط هم فقط نگاشت یعنی فصل دو رو مطالعه کردم و گذرا فصل یک رو مرور کردم ولی فصل سوم یعنی انتگرال مختلط رو کلا مطالعه نکردم و پیشینه خوبی هم از این فصل ندارم. حالا سوالم از خدمتتون اینه که بنظرتون در زمان باقیمانده من فصل سه رو هم مطالعه کنم یا اینکه این زمان رو اختصاص بدم به بقیه فصل هایی که مطالعه کردم و همه سوالات تالیفی رو پوشش بدم؟ و اینکه آیا لازم هست همه سوالات بخش رد گزینه رو حل کنم چون احساس میکنم روند کلی رو یاد گرفتم
با سپاس فراوان
سلام،خواهش می کنم. مبحث های سری لوران و مانده ها و حل انتگرال به روش مانده ها،حل انتگرال های مختلط معمولا جزو سوالات پر تکرار آزمونها هستند و خیلی پیچیده هم نیستند.به نظرم کادر های آبی رنگ و مثال های بعد از آن را حتما مطالعه کنید.در قسمت رد گزینه قسمت هایی که با کادر آبی رنگ مشخص شده ممکن است تعداد زیادی مثال وجود داشته باشد که می توانید چند تایی از آن را حل کنید.اما حتما هر بخش را مطالعه کنید چون موضوع و درس مخصوص به خود را دارد.ولی همان طور که گفتم در یک بخش واحد که نکته جدیدی ندارد می توانید مثال ها را به صورت رندم حل کنید.ضمن اینکه این درس ضریب 4 دارد و باید روی آن سرمایه گذاری کنید.موفق باشید

فرکانس طبیعی

 • تحلیل مدار الکتریکی 2
 • آرش
سلام
اگر چند سلف موازی یا چند خازن سری باشند برای هرکدوم یه فرکانس در نظر گرفتین ! مثلا 3 سلف موازی دارای 2 حلقه سلفی و 2 فرکانس صفر هستند و جمعا 3 فرکانس طبیعی دارند که 2 تای آن صفر است ! ولی در واقع میشه اینارو با یه سلف نشون داد ! سوال من اینه تعداد فرکانسهای طبیعی رو باید قبل از هرگونه ساده سازی بشماریم ؟
سلام،برای شمارش تعداد فرکانس طبیعی نباید سلف های موازی و خازن های سری را ساده کرد،چون تولید فرکانس طبیعی را صفر می کنند.اما سلف های سری و خازن های موارزی را ساده کنید.

قضایای شبکه

 • تحلیل مدار الکتریکی 2
 • آرش
با سلام
روشی که در آخر با گذاشتن نقاط AB و Cd آموزشی دادین فقط برای وقتیه که مقدار منبع تغییر نکنه ؟ اگه مقدار منابع برابر نبود چیکار باید بکنیم.؟
سلام،اگر قسمت تونن منظورتان است.اگر تمام منابع α برابر شوند،ولتاژ تونن نیز α برابر می شود.

جریان سلف6H در سوال قبلیم+سوال مفهومی

 • تحلیل مدار الکتریکی 1
 • افشین رحمانی نژاد
با سلام و خسته نباشید
آیا درست فهمیده ام؟ جریان سلف 6H که قبل از بسته شدن کلید در سلف القاشده از جریان مدارt>0 مجزا است؟(به صورت القا در سلف باقی میماند و در زمان بینهایت خالی میشود؟)
سوال دوم:وقتی برای مدارRLCسری با ورودی vsمعادله مینویسیم(با فرض مجهولVc) طرف دوم معادله یعنی سمت ورودی Vs/LC میشود میدانم وقتی مجهول مدار تغییر میکند (مثلاIL میشود) باز معادله دیفرانسیل سمت چپ مدار(s^2+2as+w.^2)تغییر نمیکند اما سمت راست معادله
تغییرمیکند.(مشتقVsظاهر میشود)همین داستان برای مدارRLCموازی با
ورودیIs میباشد اگر مجهول مدار IL باشد سمت دوم مدار Is/LC است ولی
اگر مجهول مدار به Vc تغییر کند علی رغم اینکه باز سمت چپ مدار تغییر
نمیکند(s^2+2as+w.^2)ولی باز سمت راست مدار تغییر کرده و دیگرIS/LC
نیست و مشتق Is ظاهر میشود.پس آیا درست فهمیدم که فرم معادله
دیفرانسیل مرتبه دوم RLC سری وRLC موازی با هر مجهول یکسان است اگرو فقط اگر در شرایط ورودی صفر به محاسبه پاسخ ورودی صفربپردازیم؟(پاسخ گذرا)سوال من این است که آیا میتوان حداقل برای همین مدارهایRLCسری و موازی سمت راست معادله را مانند سمت چپ معادله به فرم خاصی نوشت؟آیا همیشه سمت راست معادله VS/LC یاIS/LCاست اگر چنین نباشد و پاسخ حالت دائمی (پاسخ ماندگار)مدار برای حتی RLC سری و موازی بخواهیم باز باید معادله دیفرانسیل را با نوشتنKVL-KCLبنویسیم تا ضریب اصلاح ورودی مدارIS/LCیاdIS/LC یا....درست محاسیه شود.
سلام،خسته نباشید.1-بله صحیح است.2-بله در شرایطی که ورودی نداشته باشیم معادله دیفرانسیل مرتبه دوم RLC سری و یا موازی با هر مجهول یکسان است می توان برای سمت راست نیز در ورودی ها مختلف فرم هایی کلی نوشت اما ضرورتی ندارد و استفاده از قوانین جریان و ولتاژ ساده تر می باشد.

فرکانسهای طبیعی

 • تحلیل مدار الکتریکی 2
 • آرش
سلام
تعداد فرکانسهای طبیعی و صفر رو قبل از معادل سازی مدار باید بدست بیاریم ؟
مثلا ممکنه دو سلف موازی تشکیل حلقه بدن و با معادلسازی اون حلقه از بین بره !
سلام،برای محاسبه ی تعداد کل فرکانس های طبیعی مدار باید تعداد المان های ذخیره کننده ی انرژی را بدون ساده سازی مدار محاسبه کنیم و پس از آن تعداد کاتست های سلفی ،حلقه های خازنی و خازن یا سلف های غیرمستقل را از آن کم کنیم.پس به هیچ عنوان نباید مدار را ساده کنیم.

فصل نهم فرکانس های طبیعی

 • تحلیل مدار الکتریکی 2
 • امیرحسین
با سلام و خدا قوت
چاپ دهم صفحه ۱۸۵ مثال ۳۸
سوالم این بود که در حالت کلید بسته چرا دوتا خازن سمت چپ رو واسشون کات ست نزدید؟
متشکر
سلام،با توجه به اینکه کاتست فرضی سمت چپ شامل یک شاخه ی بدون خازن نیز می شود، کاتست خازنی محسوب نمی شود.موفق باشید

سری های عددی و تساوی پارسوال

 • ریاضیات مهندسی
 • امیرحسین
با سلام و خسته نباشید
چاپ بیستو یک فصل پنجم صفحه ۴۳۱ تست نهم
چرا برای محاسبه انتگرال f قبل انتگرال (1/2π( گذاشتید مگه L ما π نیست؟
سلام،ممنونم.چون بعدا در سری فوریه به جای a0 قرارداه ایم:a0/2

تصاعد هندسی فصل اول

 • ریاضیات مهندسی
 • pooriya
سلام و خدا قوت به استاد عزیزم.... استاد در فصل اول و درسنامه اول، مثال 41 سوالی حل شده که تقریبا مشابه تست 34 در پایان درسنامه 1 از فصل اول است. در مثال 41 با تصاعد هندسی رو کاملا حل کردم و فهمیدم اما، تست 34 رو با حل شما برام سخت بود. اومدم با حل تصاعد هندسی برم که جوابم گزینه 3 شد! میشه لطف کنید یه نگاهی به اون تست بندازین و بگین که آیا با تصاعد هندسی و محاسبه ریشه های پنجم میشه به گزینه درست شما یعنی 2 رسید یا خیر!!!
سلام،ممنون از لطف شما.بله جمله اول قدر نسبت 1 و قدرنسبت iz- است.
حاصل مجموع=یک منهای (iz-) به توان 6 بر روی یک منهای (iz-).حالا مشابه تست 34 حل می شود.

ریاضیات مهندسی

 • ریاضیات مهندسی
 • آرش
با سلام
با تشکر از لطف زیادتون که پاسخ رو واسم ارسال کردین.
در مورد سوالتون بنده پارسال کنکور دادم ریاضی مهندسیرو بارها و بارها خوندم مسلط شدم به تمامی تستها مخصوصا کنکور اما یسری جاهارو متاسفانه سطحی گذر کردم ! این رابطه تعمیم یافته پارسوال که متاسفانه تو کتاب نبود منم بلد نبودم علارقم سادگی سوال.
سوالهای 36 و 37 رو علارقم تسلط کامل به فصل مشتقات جزیی نتونستم حل کنم و انتگرال سوال 41 که فکر میکنم از درسنامه 4 فصل 4 مطرح شد که متاسفانه از سرفصل (محاسبه ی نوعی دیگر از انتگرالهای حقیقی) بدلیل سنگین بودن مبحث و احتمال کمی که واسه اومدن سوال میدادم مطالعه نکردم.واسه همین یه نگاهی به سوالای پارسال انداختم تا ببینم مشکلم چی بوده.خواهش عاجزانه ای که دارم اگر ویرایش جدید کتاب تعداد انگشت شماری مثال متناسب با کنکور 95 افزوده شده در اختیارم بزارین تا نخوام هزینه زیادی رو واسه چاپ جدید کتابی که همین پارسال تهیه کردم بدم. لطفتون رو فراموش نمیکنم.
با تشکر فراوان
سلام، خواهش می کنم.شما باید سوال 35 رو از طریق رد گزینه پاسخ می دادید.اما به هر حال سوالات سال 95 و پاسخ های آنها در صورت موافقت انتشارات مدرسان شریف در ماه های منتهی به کنکور در سایت قرار می گیرد و هم چنین یکی دو درسنامه از فصل معادلات با مشتقات جزیی تغییر کرده است که اگر موافق باشند بروی سایت خواهم گذاشت .موفق باشید

تست 1 ص 270 لینک ص 270 چاپ دهم با ص پاسخ را قبلا فرستادم

 • تحلیل مدار الکتریکی 1
 • افشین رحمانی نژاد
سلام با تشکر از ارسال پاسخ سوال قبلی ام . ولی متاسفانه دقیقا متوجه پاسخ شما نشدم. البته متوجه شدم که مسیر جریان 1Aاز سلف به کلید s تغییر جهت داده است ولی بالاخره سلف 6H که درt<0 ازش 1A میگذشته در یک لحظه جریانش به صفر می رسه.آیا در این حالت شرایط ایجاد ضربه در سلف ایجاد نمیشود؟
آیا میتوان به اینصورت پاسخ داد که چون سلف6H از مدار خارج میشود دیگر مهم نیست که چه اتفاقی در دو سر سلف می افتد؟
ممنون از راهنمایی و توضیحات شما.در ضمن میخواستم یک تشکر ویژه از شما و گروه مهندسی مدرسان شریف بکنم که چنین کتابهای مرجع و کاملی را که در هیچ دانشگاهی پیدا نمیشود تهیه و در اختیار دانشجویان قرارداده اید. لااقل در زمان دانشجویی بنده یک کتاب کامل که مرجع مطالعات باشد وجود نداشت. باز تشکر
سلام،خواهش می کنم.جریان سلف 6 هانری چرا باید در لحظه صفر مثبت از 1 آمپر به صفر برسد وقتی که مسیر جریانش باز است و مدار هم (بعد از زمان صفر) کاتست سلفی ندارد؟ جریان این سلف در لحظه صفر ثابت باقی میماند و پس از آن به مرور زمان، به دلیل مقاومت سری با آن کاهش یافته و در زمان بینهایت به صفر میرسد.موفق باشید

ابهم

 • ریاضیات مهندسی
 • Galaxy021
اسناد اصلا چرا تو مثال کتابتون شکست نداریم ولی تو تابعی که بهتون دتدم شکست وجود داره؟ کنترل که نیست! در وافع میخوام ارتباطات بین دروس رو بفهمم
گاهی اوقات نقاط شاخه ای در یک راستا هستند،گاهی هم نیستند.ربطی به بحث کنترل ندارد.