مهندسی برق در ایران با استقبال زیادی مواجه شده است، شاید بتوان گفت طی سه دهه اخیر برجسته‌ترین استعداد‌ها و رتبه‌های برتر دوره‌های كارشناسی جذب این رشته شده‌اند. با توجه به سطح آموزش در دانشگاه‌های كشور به لحاظ علمی و تئوریك و هماهنگی كتابهای مرجع با منابع دانشگاه‌های معتبر دنیا، فارغ‌التحصیلان این رشته قابل مقایسه با دانشجویان دانشگاه‌های معتبر جهان هستند و در صورت عزم به ادامه تحصیل در خارج از كشور با مشكلات كمتری (در قیاس با دیگر رشته‌ها) روبه‌رو خواهند شد.
مهندسی برق در کارشناسی ارشد دارای پنج گرایش اصلی قدرت، الكترونیك، كنترل، مخابرات و مهندسی پزشكی و همچنین گرایش‌های فرعی راه‌آهن برقی و مكاترونیك می‌باشد. تقریباً 70 درصد دروس گرایش‌ها در دوره كارشناسی یكسان می‌باشد و به دلیل تفاوت در مابقی دروس، معمولاً در آزمون كارشناسی ارشد اكثر دانشجویان با توجه به رشته خود در دوره كارشناسی در این آزمون شركت می‌كنند. البته موارد نادری كه دانشجویان به دلیل علاقه با مطالعه دروس گرایش دیگری خود را به سطح مطلوب رسانده وموفق شده‌اند نیز دیده شده است، اما به طور عام توصیه به تغییر گرایش در كارشناسی ارشد نمی‌شود.
در زمان فعلی با توجه به تعداد پذیرش و خروجی دانشگاه‌ها، شاید بتوان گفت بازار كار یكسانی براساس گرایش‌های مختلف مهندسی برق پیش‌بینی می‌شود (هر چند سیاست‌های كلان دولت و همچنین وضعیت فعالیت بخش‌های خصوصی در زمان‌هایی ممكن است این توازن را به هم بزند.) اما به عنوان توصیه‌های تكمیلی می‌توان گفت دانشجویانی كه در دروس الكترونیك 1، 2 و 3 و مدار منطقی دارای ضعف هستند، بهتر است گرایش‌های الكترونیك و مهندسی پزشكی را انتخاب نكنند. داوطلبانی كه در دوره كارشناسی در دروس ماشین‌های الكتریكی 1، 2 و 3 و بررسی سیستم‌های قدرت و الكترونیك صنعتی ضعف داشتند، بهتر است وارد گرایش قدرت نشوند و به داوطلبان گرایش مخابرات توصیه می‌شود اگر در دروسی نظیر سیگنال و سیستم، الكترومغناطیس، آمار و احتمال و ریاضیات دارای ضعف هستند، ‌این گرایش را انتخاب نكنند و دانشجویانی كه در دروس كنترل خطی، و ریاضی و آمار مشكل دارند، بهتر است گرایشی غیر از كنترل را انتخاب كنند.


اطلاعات ناب و بی نظیر در مورد اینکه:


- چرا باید در آزمون های آزمایشی شرکت کنیم؟!
- چگونه تشخیص دهیم جامعه آماری کدام مؤسسه بالاتر است؟!
- چگونه تشخیص دهیم کیفیت سوالات کدام موسسه مطلوب تر است؟
- چگونه بهترین موسسه را برای آزمون های آزمایشی انتخاب کنیم؟


سوالات آزمون کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق از 10 عنوان درسی مطرح می گردند:


ضرایب گرایش ها و مواد امتحانی (دروس) مجموعه مهندسی برق براساس دفترچه آزمون سال 95 و شماره عناوین دروس بالا به شرح زیر می باشد:


جدول ضرایب گرایش ها و عناوین امتحانی (دروس) رشته مجموعه مهندسی برق
گرایش ضرایب دروس امتحانی به ترتیب شماره عنوان مواد امتحانی (دروس) بالا توضیحات
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
مدارهای مجتمع الکترونیک 3 4 4 4 0 3 3 4 0 0
افزاره های میکرو و نانوالکترونیک 3 4 4 4 0 3 3 4 0 0
سیستم های الکترونیک دیجیتال 3 4 4 4 0 3 3 4 0 0
سیستم های قدرت 3 4 4 0 4 4 3 0 3 0
الکترونیک قدرت و ماشین های الکتریکی 3 4 4 0 4 4 3 0 3 0
برنامه ریزی و مدیریت سیستم های انرژی 3 4 4 0 4 4 3 0 3 0
سامانه های برقی حمل و نقل 3 4 4 0 4 4 3 0 3 0
مخابرات میدان و موج 3 4 4 3 0 3 4 4 0 0
مخابرات نوری 3 4 4 3 0 3 4 4 0 0
مخابرات سیستم 3 4 4 3 0 3 4 4 0 0
مخابرات امن و رمزنگاری 3 4 4 3 0 3 4 4 0 0
شبکه های مخابراتی 3 4 4 3 0 3 4 4 0 0
کنترل 3 4 4 3 3 4 0 4 0 0
راه آهن برقی 3 4 4 0 4 4 3 0 3 0
مهندسی پزشکی (بیو الکتریک) 3 4 4 3 0 4 1 4 0 0 در این گرایش انتخاب یکی از دو درس الکترومغناطیس یا مقدمه ای بر مهندسی پزشکی به عنوان درس هفتم الزامی می باشد.
مکاترونیک 2 4 4 4 4 4 0 0 0 4

درس زبان عمومی و تخصصی

اين درس با ضريب (3) براي تمام گرايش‌ها (به غير از گرايش مكاترونيك كه براي اين گرايش ضريب آن 2 است) نقش مهمي در قبـولي آزمون كارشنـاسي ارشـد دارد. تسلط نسبي به لغات و مطالب گرامـري در حد دوره كارشناسي و آشنـايي كامل با لغات و اصـطلاحات تخصـصي رشــته بـرق در گرايش‌هاي مختـلف براي پاسـخـگويي به تست‌هاي اين درس كاملاً ضـروري مي‌باشد. در دانشـگاه‌ها اساتيـد با توجه به سليقه خـود از جـزوات و كتـاب‌هاي خاصي استفاده مي‌كنند، مراجعه به كتـاب زبـان عمومي مدرسـان شريف و سپـس مطالـعه كتاب زبان تخصصي و مرور كامل سؤالات 10 سال کنکور اخيـر كه تـمام آن‌ها در قالب یک كتـاب همراه با ترجمه فارسی جمع‌آوری شده است دانشجویان را به سطح مطلوبی می‌رساند. مطالعه‌ي كتاب 504 و لغـات اسـاسي براي تافلEssential Words for TOEFl از اهـم منـابع براي يادگيـري لغـات زبان است كه توصيه‌ي اكيـد مي‌شـود از يكـي از روش‌هاي لايتـنر، gmemorize و ... براي به خاطر سپردن اين لغـات استفاده گردد. همچـنين در صورت اضافه وقت مطالعه مقالات IEEE spectrum به خصـوص براي آمـادگي هرچه بهتـر توصيه مي‌شود. در صـورت مديريت وقت در روز آزمون و آشنايي با روش‌هاي مرور سريع صورت سوال و گزينه‌ها در درس زبـان، كسب درصدي در حـدود 45 تا 50 به راحتـي امكان دارد. لازم به ذکر است تعداد سوالات این درس در آزمون کارشناسـی ارشد 1394(بهمن 93), 30 سوال بود، كه 15 سوال از زبان عمومي و 15 سوال از زبان تخصصي مطرح شده بود.

درس ریاضیات (معادلات دیفرانسیل، ریاضیات مهندسی، آمار و احتمالات)

همان طور كه گفتيم مانند بقيه دروس، تعداد سوالات اين درس تا قبل از كنكور 91، 15 مورد بوده است، كه معمولاً 8 سوال از درس رياضي مهندسي، 4 سؤال از درس معادلات ديفرانسيـل و 3 سؤال از درس آمـار انتخاب می شـده است. عموماً دانشجويان رشته برق قيد سوالات آمار را مي‌زنند و وقـت خود را به دو درس معادلات ديفرانسيل و رياضي مهندسي اختصاص مي‌دهند، اما با تغییر تعداد سوالات به 12 سوال این بودجه بندی نیز تغیـیر کـرد، به طـوری كه 6 يا 7 سؤال به ریاضیـات مهندسـی، 3 يـا 4 سؤال به معادلات دیفـرانسیل و 2 سؤال به درس آمار و احتمال اختصاص یافته است. البته نمي‌توان به طوركلي اين تصميم را رد كرد; ولي با كمي مطالعه در بعضي از مباحث آمار و با توجـه به اينكه اكثر دانشجـويـان از دوران دبيـرسـتان پيش‌زمينـه‌هايي در ايـن درس دارنـد، با مـراجعه بـه كـتـاب آمــار مـدرسـان شــریـف مـي‌تـوان بــا زحـمـت كـم بـه يـك يا هر دو سـوال آمـار پاسخ داد. با توجه به اينـكه ضـريب درس ريـاضيات براي تمـام گرايش‌ها (4) مي‌باشد، به دست آوردن درصد مناسب در اين درس بسيار حائز اهميـت اسـت.پراهميـت‌ترين بخـش از سؤالات رياضيات رشـته بـرق، مربـوط به درس رياضي مهندسي است. كتاب كرويت سيگ مهمترين مرجع تدريس اين درس مي‌باشد، كه به لحاظ حل مثال‌هاي زياد و تشريح كامل مطالب خصـوصاً در بخش توابع مختـلط داراي ضعف است و بعضـاً به دليل ترجمه گزينشي در فصول معـادلات با مشتقات جزيي مطالب، پيچيده‌تر و نامفـهوم شده است.كتاب ريـاضي مهندسي مدرسان شريف با 1475 مثال حل شده، حل تمام تست‌هاي كنـكور رشته‌هاي مختلف در 15 سال اخير و همچنين ارايه 10 آزمون خودسنجي و ارايه 400 تست با پاسخ كليدي و ارايه روش‌هاي خاص در حل تست‌ها به خوبي دانشجو را در پاسخگويي به تمام تست‌هاي اين درس ياري مي‌كند.معمولاً بسیاری از تست‌های کنکور (عین و یا شبیه) در کتاب ریاضی مهندسی مدرسان شریف وجود دارد و این کتاب پرفروشترین کتاب ریاضی مهندسی کمک آموزشی کشور می‌باشد که به چاپ بیستم رسیده است و این موضوع جزء اتفاقات نادر در این حوزه می‌باشد. کتاب به تازگی ویرایش جدید شده و از اردیبهشت 1394 به بازار کتاب کشور ارائه شده است. در این درس معمولاً جز مـواردي خاص، طـرح تست‌هاي عجيب و غريب و يا نامأنوس با فضاي سؤالات كنـكور در اين درس ديده نشـده است. بخش ديگري از سؤالات رياضي به درس معادلات ديفرانسيل اختصاص دارد. درس معادلات ديفرانسيل ذاتاً درس سختـي نيست و اكثر تسـت‌هاي اين درس از فرمـول‌هاي دسته‌بنـدي شده خاصي پيروي مي‌كنند. كتاب‌هاي بويس، سيمونز از منابع مهم اين درس هستند. كتـاب معادلات ديفرانسيل مدرسان شريف نيز با حل كامـل تمـام تست‌هاي كنـكور 15 سال اخير در بيش از10 رشته، آموزش پايه‌اي مطالب به صورت گام به گام و ارايه تست‌هاي فراوان مي‌تواند دانشجويان را براي پاسخگويي به تست‌هاي اين درس به تسلط‌ كامل برساند. تست‌هاي اين درس نيز به غيـر از مواردي خـاص دچار نوسان نمي‌شود و قابل حدس زدن مي‌باشد. در درس آمــار نيز مهمترين مطالب مربوط به توابع چگالي احتمال و تجمعي، متغيرهاي تصادفي و قانون احتمال بيز مي‌باشد که کتاب مدرسان شریف به خوبی مباحث مورد نیاز را پوشش داده است.

درس مدارهای الکتریکی (1و2)

اين درس براي تمام گرايش‌های مهندسی برق به دليـل ضريب بالاي آن(4) و تسلط نسبي دانشجـويان از اهميـت بالايي در آزمـون برخوردار است. منـابع مهـم اين درس در دانشـگاه‌ها، كتاب نظـريه اسـاسي مـدارها و شبـكه‌ها تأليـف چارلزدسـور و ارنست‌كوه، ترجمه و تكميـل دكتر پرويز جبه‌دارمارالاني مي‌باشد. از كتاب هيت، نلسون و چند مرجـع ديگر نيـز در دانشگاه‌ها براي آمـوزش اين درس استفاده مي‌شود. كتاب مدارهاي الكتريكي(1و2) موسسه مدرسان شریـف با حل كامل سؤالات كنكور کارشناسی ارشد از سـال 70 تا 94 و ارايه مثـال‌هاي متـعدد تأليفي و آوردن تست‌هاي متـفاوت تقـريباً دانشجـو را از مراجـعه به منابع مختـلف بي‌نيـاز مي‌كند. ارایه روش‌هاي تستي در حل مسـائل، آموزش مفـاهيم، ذكر قوانين و فرمول‌هاي اساسي ضمن آموزش مطالب، اين كتـاب را در نوع خود بي‌نظيـر كرده است. با نگاهي به كارنامه قبـولي‌هاي آزمون کارشناسی ارشد، مي‌توان به اين نتيجه رسيد كه كسب درصد 40% به بالا براي اين درس خيلي دور از دسترس نيست. تعداد سؤالات این درس نیز 12 تست می‌باشد.

درس الکترونیک (1و2)

از جمله كتـاب‌هايي كه بـراي آمـوزش اين درس در دانشـگاه‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرند، كتاب‌هاي سدرا، مدارهاي مجتمع‌ گري، كتاب مهندس تقـي شفيـعي و كتاب الكترونيك دكتر ميرعشقي مي‌باشند. شايد به عنوان يك كتاب پايه‌اي براي دانشجويان ضعيف، بتـوان به كتاب دكتر ميـرعشقي اشاره كـرد، در قسمت حـل مسائل در فصول مربوط به ديود، كتاب مهندس تقي شفيعي و در بقيه فصـول استفاده از كتاب‌هاي گري و سدرا توصيه مي‌شود. تست‌هاي درس الكترونيك در سـال‌هاي اخير پايـداري نسبي پيدا كرده و تاكيد بيشتر بر روي مباحث فيدبك، تقويت كننـده‌هاي تفاضلي و ماسفت‌ها مي‌باشد. با وجـود اين‌كه مبـاحث مورد سؤال مدت‌ها تكـراري بوده است، طـرح تست‌هاي جديد نيز دور از انتظار نيست. كتاب الكترونيك مدرسان شريف خلاصه‌اي مفيد از مباحث الكترونيك براي دستيابي به درصدي مناسب به دانشجو ارائه مي‌كند. ضريب اين درس براي گرايش الكترونيـك (4)، براي گرايش قدرت صفر و براي گرايـش‌هاي ديگر (3) است و تعداد تست های این درس 12 سؤال می‌باشد. با توجه به كارنـامه رتبـه‌هاي برتـر درصـد بالاي 40 با مـطالـعه متـوسط در اين درس امـكان‌پذيـر مي‌باشـد.

درس ماشین های الکتریکی (1و2)

ضريب اين درس براي گرايش قدرت (4)، براي گرايش كنترل (3) و براي 3 گرايش ديـگر صفـر مي‌باشـد و با 12 سؤال مهمتـرين درس براي داوطلبـان گرايـش قـدرت مي‌باشد. در سـال‌هاي اخيـر بخـشي از سوالات به صـورت مفهـومي طراحي مي‌شود. كتاب‌های نسبتاً خوب و متنـوعي در اين زمينـه وجود دارد كه هر كـدام از آن‌ها مي‌تواند جهت فصول خاص مورد استفـاده قرار گيرد، مثـلاً در مـورد مـدارات مغناطيـسي كتاب سلمون، در مورد مفاهيم تبديل انرژي كتاب پ ـ س ـ سن و چاپمن، ماشين‌هاي DC و ترانسفورماتور‌ها و موتور‌هاي القـايي كتاب بيم‌ بها مي‌توانند مورد استفاده قرار گيرند، كه كتاب اخير، منبع نسبـتاً كاملي نسبت به بقيـه منابع مي‌باشد و تنها ايراد آن مي‌تواند ضعف در طرح مسائل جديد و همچنـين عدم پرداختن به بعضي از مفاهيم مشكل باشد. كتـاب ماشين‌هاي الكتريكي مدرسان شريف با حل تعـداد زيادي مسئـله، آمـوزش گام به گام مفاهيـم و ارايـه روش‌هاي تسـتي در حل بعضـي مسائل كمك شاياني به يادگيري اين درس مي‌كند وبه عنوان پرفروش‌ترين كتاب ماشين‌ الكتريكي ايران شناخته شده است.

درس سیستم های کنترل خطی

تعداد سؤالات این درس 12 تست بوده و با ضـريب (4) براي گرايـش‌هاي قدرت، كنترل و مهندسي پزشكي و ضريب (3) براي گرايش‌هاي الكترونيـك و مخابــرات در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه دولتـی در چند سال اخير به عنوان درسي جهت كسب درصد بالا مورد توجه دانشجويان رشته برق قرار گرفته است. البته نوع طرح سوالات اين درس ممـكن است معـادلات را به هم بـزند، چرا كه در بعضي مباحث مانند طراحـي كنترل كننـده‌ها و جبران ‌كننده‌ها مي‌توان تست‌هاي جديد مطرح نمود ولي به طور كلي با توجه به آسـاني مطالب اين درس نسبت به بقيه دروس، مي‌تواند به عنوان يك درس جهت كسب درصـد بالاي 50 مد نظر قرار گيرد. كتاب‌هاي اوگاتا، درف، بنجامين‌كو از منابـع معـروف دانشـگاهي اين درس هستند و هر كدام در فصولي خاص مطالب را به خوبی توضيـح داده‌اند، ولي به دليـل ترجـمه بودن تمـام اين كتاب‌ها، مشـكلاتي در آن‌ها ديده مي‌شود. كتاب كنترل خطي مدرسان شریف، علاوه بر چکیده‌ای مفيد از كتاب‌هاي فوق، با اضـافه كـردن تعداد زيادي تست‌ حل شده و آمـوزش مطالب با زبـاني ساده‌تر، پرفروش‌ترین کتـاب کنترل خطی در بازار ایران است. داوطلبان آزمون کارشنـاسی ارشد رشته برق مطمئناً با خواندن دقیق این کتاب و تعمق دقيق در سوالات مطروحه آن دیگر لازم نیست به کتاب دیگری مراجعه کنند.

درس الکترومغناطیس

ضريب اين درس براي گرايــش مخابرات (4)، براي گرايش مهندسي پزشكي (1) براي گرايش كنتـرل صفر و براي دو گرايـش ديگر (3) مي‌باشد و با 12 سؤال از نـظرِ عموم دانشجـويان رشته برق این درس سخت‌تـرين درس در آزمون کارشناسی ارشد مي‌باشد. با اين وجود دانشـجويان رشته مخـابرات در ايــن درس داراي تسلط بالايي هستند. قوي بــودن درس ريـاضي عمـومي (2) و تسلط بر مباحث توابع برداري كمك شاياني در يادگيـري مباحث اين درس به دانشجويان مي‌كند. كتاب‌هاي چنگ و هيت از منـابع معـروف اين درس هستند كه كتاب هيت جهت مطالعه اوليه و شروع به يادگيري مبـاحث پايه‌اي مي‌تـواند مورد استفاده قرار گيرد و حـل مسائل مختلف كتاب چنگ در وهله دوم پيشنــهاد مي‌شود. كتاب جدید الكترومغناطيس مدرسان شريف با حل كامل تمامي سؤالات مربـوط به رشته مهندسی برق، مجموعه نسبتاً كاملي از تست‌ها را جمـع آوري كرده. در این کتاب مسائل به طــرز كاملاً ماهــرانه‌اي فرمول‌بندي شده‌اند و مشكل محاسبات پيـــچيده ريـاضي تا حـدي بــراي دانشجويان برطرف شده است. صفحات رنگي اين كتاب همچون ساير كتاب‌هاي مدرسان شريف خواندن اين درس را جذاب‌تر كرده است.

درس تجزیه و تحلیل سیستم ها

اين درس با ضريب (4) براي گرايـش‌هاي الكتـرونيك، مخابرات، كنترل و مهندسي پزشكي اهمـيت خاصـي براي شركت‌كننـدگان اين گرايـش‌ها دارد و 12 سؤال از آن طرح می‌شود. ضـريب اين درس براي گرايش قـدرت صفـر مي‌باشد. با كمي مطـالعه مي‌توان به درصد قابل توجهي در اين درس دست يافت. كتاب «اپنهايم» از منـابع مهم اين درس مي‌باشـد ولي به دليل پـراكندگي در تدريس فصـل‌هاي مختلف اين درس از سوي مدرسين دانشـگاه‌ها، هنوز دانشجـويان نمي‌دانند كل كتاب را بايد بخوانند يا نه!؟ عدم دستـرسي به تست‌هاي متنـوع در اين درس، مي‌توانـد مهمتـرين مشـكل جهت آمـادگي براي اين درس باشد. ولـي با اين حال چـون سؤالات تغييـرات چنداني ندارد، مي‌توان اين موضـوع را ناديـده گـرفت. قابل ذكـر است كتـاب تجزيه و تحلــيل سيــستم‌ها توسط انتشارات مدرسان شريف به چاپ رسيـده است و تاکنون چاپ های متعدد آن با ویراستاری جدید و چاپ رنگي به بازار کتاب عرضه شده است.

درس بررسی سیستم های قدرت 1

ضريب اين درس براي گرايش قدرت (3) و براي بقيه گرايش‌ها صفر مي‌باشد و 12 سؤال از آن طرح می‌شود. اين درس از درس‌هايي است كه سابقه حضور آن به عنوان مواد آزمون کارشناسی ارشد مهندسی برق به آزمون سال 84 بر‌مي‌گردد. به همين دليل تست‌هاي كمي از كنكور‌هاي آزمـون‌های کارشناسی ارشـد سال های قبل در دسترس مي‌باشد. ماهيت اين درس طوري است كه در قسمت طرح تست‌هاي محاسباتي براي كنكور محدوديت وجود دارد چون مـسائل محاسباتي مهم اين درس اكثـراً راه‌حـل‌هاي طـولاني دارند و در غالب تست قابل طرح نيســتند به همين دليل داوطلبان بايد سعي كنند در قسمت مفاهيم تسلط بهتري پيـدا كرده و به روش‌هاي حل مسائل با محاسبات كمتر، توجه بيشتـري كنند. كتاب‌هاي استــيونسون، گلاور و سعــادت از جمله كتاب‌هاي مورد استفاده براي اين درس مي‌باشند. كتــاب مدرسان شريف به صورت خلاصه تمام مطالب مورد نياز را كاملاً پوشش داده و خواندن تمام كتاب با توجه به حجم كم آن پيشنــهاد مي‌شود. با نگاهي به كارنامه نفرات قبــول شده كسب درصد حدود 60 در اين درس دور از ذهــن نيست.

مجموعه مهندسی برق در آزمون کارشناسی ارشد دارای 2 دفترچه سؤال می باشد، که دفترچه اول شامل 54 سؤال با مدت زمان پاسخگویی 105 دقیقه و دفترچه دوم شامل 96 سؤال با مدت زمان پاسخگویی 150 دقیقه می باشد.
عناوین مواد امتحانی (دروس) و تعداد و شماره سؤالات به شرح زیر می باشد:


عنوان مواد امتحانی(دروس)، تعداد و شماره سؤالات دفترچه شماره 1
ردیف مواد امتحانی (دروس) تعداد سؤال از شماره تا شماره
1 زبان عمومی و تخصصی 30 1 30
2 ریاضیات (معادلات دیفرانسیل، ریاضیات مهندسی، آمار و احتمالات) 12 31 42
3 مدارهای الکتریکی (1و2) 12 43 54

عنوان مواد امتحانی(دروس)، تعداد و شماره سؤالات دفترچه شماره 2
ردیف مواد امتحانی (دروس) تعداد سؤال از شماره تا شماره
1 سیستم های کنترل خطی 12 55 66
2 تجزیه و تحلیل سیستم ها 12 67 78
3 بررسی سیستم های قدرت 1 12 79 90
4 مدار منطقی و ریزپردازنده ها 12 91 102
5 الکترونیک (1و2) 12 103 114
6 ماشین های الکتریکی (1و2) 12 115 126
7 الکترومغناطیس 12 127 138
8 مقدمه ای بر مهندسی پزشکی 12 139 150

با توجه به مواد امتحانی (دروس) ارائه شده در دفترچه کارشناسی ارشد سال 1394 منابع زیر جهت مطالعه برای داوطلبان شرکت کننده در آزمون کارشناسی ارشد معرفی و پیشنهاد می گردند:

منابع درس زبان عمومی و تخصصی

-کتاب مدرسان شریف
-English for the students of power, Electronics control & communications (منوچهر حقانی)

منابع درس ریاضیات (معادلات دیفرانسیل، ریاضیات مهندسی، آمار و احتمالات)

-کتاب معادلات دیفرانسیل مدرسان شریف
-معادلات دیفرانسیل بویس
-کتاب ریاضی مهندسی مدرسان شریف
-ریاضیات مهندسی پیشرفته، اروین کرویت سیک، ترجمه عالم زاده
-متغیرهاي مختلط، تألیف چرچیل
-کتاب آمار و احتمالات مهندسی مدرسان شریف
-آمار ریاضی تألیف والپول
-مبانی احتمال تألیف شلدون راس
-نظریه احتمال و کاربرد آن، دکتر اخوان نیاکی

منابع درس مدارهای الکتریکی (1و2)

-کتاب مدرسان شریف
-نظریه اساسی مدارها و شبکه ها، تألیف چارلز دسور، ارنست کوه، ترجمه و تکمیل: دکتر پرویز جبه دار مارالانی انتشارات دانشگاه تهران
-کتاب مدارهاي الکتریکی دکتر هدتنی
-رهیافت حل مسأله در مدارهاي الکتریکی تألیف محمود دیانی

منابع درس سیستم های کنترل خطی

-کتاب مدرسان شریف
-مهندسی کنترل، تألیف بنجامین کو ترجمه علی کافی، انتشارات دانشگاه صنعتی شریف
-کنترل خطی، اوگاتا، ترجمه دکتر جبه دار و دکتر خاکی صدیق

منابع درس تجزیه و تحلیل سیستم ها

-کتاب مدرسان شریف
-سری شومز (DSP)
-سیگنالها و سیستم ها، تألیف اپنهام، ایلن ویلنگی، ترجمه مهندس مجید ملکان و مهندس محمود دیانی

منابع درس بررسی سیستم های قدرت 1

-کتاب مدرسان شریف
-بررسی سیستم هاي قدرت، تألیف هادي سعادت
-بررسی سیستم هاي قدرت، تألیف نگرس، ترجمه دکتر مهرداد عابدي، انتشارات امیر کبیر
-بررسی سیستم های قدرت، تالیف احد کاظمی
-بررسی سیستم هاي قدرت، تألیف گلاور
-بررسی سیستم هاي قدرت، تألیف استیونسون
-بررسی سیستم هاي قدرت، تألیف ناصر

منابع درس مدار منطقی و ریزپردازنده ها

-کتاب مدرسان شریف
-طراحی و تحلیل مدارهاي منطقی دیجیتال تألیف نلسون
-اصول طراحی دیجیتال تألیف واکرلی
-طراحی سخت افزار مهندسی کامپیوتر تالیف موریس مانو
-ریزپردازنده Z80 تالیف باری بی بری
-سخت افزار، نرم افزار، برنامه ریزی و ارتباط دهی، تالیف باری بی بری

منابع درس الکترونیک (1و2)

-کتاب مدرسان شریف
-تحلیل و طراحی مدارهاي الکترونیک ( مهندس تقی شفیعی ) ج 1و 2
-مبانی الکترونیک، تألیف دکتر میر عشقی، ج 1
-مدارهاي میکروالکترونیک، تألیف عادل صدرا، کنت اسمیت، ترجمه حمید ملکان و هاله اسدي

منابع درس ماشین های الکتریکی (1و2)

-کتاب مدرسان شریف
-ماشین الکتریکی تألیف بیم باهارا، ترجمه دکتر میر سلیم
-ماشین الکتریکی ( تحلیل- بهره برداري- کنترل ) تألیف دکتر سن، ترجمه دکتر عابدي و مهندس نبوي
-ماشینهاي الکتریکی، تألیف سلمون، ترجمه دکتر لسانی
-ماشین الکتریکی با کاربردهایی از الکترونیک قدرت، تألیف دکتر ال هاواري ترجمه دکتر عبادي
-مبانی ماشین الکتریکی، تألیف چاپمن، ترجمه دکتر جواد فیض

منابع درس الکترومغناطیس

-کتاب مدرسان شریف
-الکترومغناطیس میدان و موج، چنگ، ترجمه دکتر پرویزجبه دار مارالانی (Electromagnetic, wave and field bycheneg))
-الکترودینامیک گریفیث


امسال نیز همانند سال های گذشته بیشترین رتبه های یک، تک و دو رقمی آزمون کارشناسی ارشد سال 95 رشته مهندسی برق از داوطلبان مدرسان شریف بوده است. در جدول زیر می توانید اسامی برخی از رتبه های برتر را مشاهده کنید. توجه داشته باشید که اسامی سایر رتبه ها به مرور به جدول زیر اضافه خواهد شد.
کد 1251 مهندسی برق
نام و نام خانوادگی رتبه در گرایش شهر
سهند کریمی ارپناهی رتبه 1 گرایش قدرت و رتبه 4 مکاترونیک تهران
خانم آبادی خوشه مهر رتبه 1 گرایش های الکترونیک و مخابرات تهران
محمد بکائی رتبه 2 گرایش های الکترونیک و مخابرات، رتبه 4 کنترل و مهندسی پزشکی بیوالکتریک و رتبه 5 مکاترونیک تهران
امیرعلی داوودی مقدم رتبه 2 گرایش قدرت تهران
امیرحسین عرفانی نیک رتبه 3 گرایش قدرت تهران
سعید قدسی رتبه 3 گرایش مخابرات، 4 الکترونیک، 6 مهندسی پزشکی بیوالکتریک و 7 کنترل تهران
سید حسین میرنژاد رتبه 4 گرایش قدرت مشهد
سیامک کریمی رتبه 5 گرایش قدرت تهران
حسین حسین یار رتبه 6 گرایش قدرت و 9 مکاترونیک شیراز
محمدرضا رضوانی رتبه 6 گرایش کنترل، 7 مهندسی پزشکی بیوالکتریک و 9 الکترونیک تهران
مرتضی رجبعلیان رتبه 7 گرایش الکترونیک، رتبه 9 مخابرات و مهندسی پزشکی بیوالکتریک تهران
سالار شاه دوست رتبه 7 گرایش قدرت تهران
علی غلامی رتبه 7 گرایش مخابرات و 10 الکترونیک تهران
حسام فرزانه رتبه 7 گرایش مکاترونیک و 9 کنترل تهران
شهاب جهانبازی رتبه 8 گرایش های الکترونیک و مخابرات شهرکرد
سجاد زارع رتبه 8 گرایش قدرت تهران
محمد شهبازی رتبه 8 گرایش های کنترل، مهندسی پزشکی بیوالکتریک و مکاترونیک تهران
آرشام اسماعیلی رتبه 9 گرایش قدرت تهران
حنظله اکبری نودهی رتبه 10 گرایش مخابرات تهران
علیرضا برمکی رتبه 11 قدرت تهران
میلاد عباسی رتبه 11 مکاترونیک، رتبه 18 قدرت، رتبه 21 کنترل و رتبه 96 بیوالکتریک تهران
ماهان درویش پور رتبه 12 قدرت و رتبه 32 مکاترونیک لاهیجان
آرمان ملاخانی رتبه 12 کنترل، رتبه 13 گرایش های الکترونیک - مخابرات و مهندسی پزشکی بیوالکتریک و رتبه 21 مکاترونیک تهران
مهران گلوایی رتبه 12 مخابرات، رتبه 14 الکترونیک و مهندسی پزشکی بیوالکتریک، رتبه 17 کنترل و رتبه 60 مکاترونیک تهران
حمیدرضا هاشمی رتبه 16 قدرت سمنان
محمد رضایی رتبه 16 مخابرات، رتبه 19 الکترونیک، رتبه 28 مهندسی پزشکی و رتبه 45 کنترل تهران
الهام احسانی مقدم رتبه 17 الکترونیک، رتبه 19 مخابرات و رتبه 20 مهندسی پزشکی بیوالکتریک و رتبه 22 کنترل و رتبه 29 مکاترونیک تهران
امیررضا آزموده رتبه 19 مهندسی پزشکی، رتبه 20 الکترونیک، مخابرات و کنترل و رتبه 56 مکاترونیک تهران
کاوه پوراسماعیل رتبه 20 قدرت و رتبه 59 مهندسی مکاترونیک تبریز
سید سعید رضوی کیا رتبه 21 مخابرات، رتبه 22 الکترونیک، رتبه 26 مهندسی پزشکی، رتبه 36 کنترل و رتبه 43 مکاترونیک تهران
سید علی جلالی فر رتبه 21 مخابرات، رتبه 36 الکترونیک، رتبه 40 مهندسی پزشکی و رتبه 53 کنترل تهران
آئین رضایی رتبه 22 الکترونیک و مخابرات، رتبه 25 مهندسی پزشکی، رتبه 29 کنترل و رتبه 32 مکاترونیک تهران
منصور زایر رتبه 22 قدرت اصفهان
بهروز طهماسبی رتبه 22 مهندسی پزشکی، رتبه 24 الکترونیک و مخابرات، رتبه 26 کنترل و رتبه 84 مکاترونیک کرج
رضا ماهرو بختیاری رتبه 24 قدرت و رتبه 66 مکاترونیک تهران
محمد امین جلالی رتبه 25 قدرت و رتبه 52 مکاترونیک تهران
مجتبی رعیتی دماوندی رتبه 25 کنترل تهران
امیر میرزاپور رتبه 26 قدرت تهران
علی پورمحمدقلی وفا رتبه 27 مهندسی پزشکی، رتبه 28 کنترل، رتبه 32 الکترونیک، رتبه 37 مخابرات و رتبه 38 مکاترونیک تبریز
سارا حمزه لویی رتبه 28 مخابرات، رتبه 30 الکترونیک، رتبه 33 مهندسی پزشکی، رتبه 42 کنترل و رتبه 43 مکاترونیک تهران
سید محمد مرتضوی رتبه 32 مخابرات، رتبه 34 الکترونیک، رتبه 39 مهندسی پزشکی و رتبه 46 کنترل تهران
مرتضی امیری رتبه 34 قدرت اصفهان
آرمین چویانی رتبه 34 مکاترونیک، رتبه 37 کنترل و مهندسی پزشکی، رتبه 39 الکترونیک و رتبه 49 مخابرات تبریز
رضا صبح خیز جویباری رتبه 35 قدرت و رتبه 81 مکاترونیک بابل
سینا قره باغی رتبه 36 قدرت ارومیه
محمد سینا آینه رتبه 36 مهندسی پزشکی، رتبه 37 الکترونیک، رتبه 38 کنترل و رتبه 42 مخابرات تهران
حسن رهنما رتبه 38 مخابرات، رتبه 48 الکترونیک، رتبه 57 مهندسی پزشکی، رتبه 76 کنترل و رتبه 82 مکاترونیک تهران
مهران ایمانی رتبه 39 قدرت و رتبه 70 مکاترونیک تهران
سارا عادلی رتبه 40 کنترل، رتبه 62 مکاترونیک، رتبه 73 مهندسی پزشکی، رتبه 74 الکترونیک و رتبه 80 مخابرات تهران
جواد پارسا رتبه 41 مخابرات، رتبه 50 الکترونیک، رتبه 53 مهندسی پزشکی، رتبه 61 کنترل و رتبه 98 مکاترونیک شهرکرد
امیررضا نیکزاد رتبه 43 قدرت تهران
غلامرضا محمدی ارمندی رتبه 44 قدرت اصفهان
مهدی بشیری باویل رتبه 47 کنترل، رتبه 48 مهندسی پزشکی، رتبه 52 الکترونیک، رتبه 57 مخابرات و رتبه 86 مکاترونیک تبریز
علیرضا عرب رتبه 48 قدرت تهران
اسحاق عارف نژاد رتبه 49 کنترل یاسوج
احسان علی اکبری رتبه 51 قدرت تهران
سید جعفر ساداتی رتبه 51 کنترل بابل
سهیل ابراهیمیان رتبه 53 قدرت تهران
علیرضا تقی زاده نصیری رتبه 54 الکترونیک، رتبه 63 مخابرات، رتبه 71 مهندسی پزشکی و رتبه 82 کنترل تبریز
مهدی شهبازی رتبه 54 کنترل و مهندسی پزشکی، رتبه 59 الکترونیک و رتبه 67 مخابرات کاشان
آروین تشکری رتبه 54 مخابرات تهران
سهیل رهنماییان رتبه 55 قدرت تهران
حسن میرزایی رتبه 55 کنترل، مهندسی پزشکی و مکاترونیک و رتبه 72 الکترونیک تهران
مهریار عباسی رتبه 56 مهندسی پزشکی، 60 کنترل، 66 الکترونیک، 69 مخابرات و رتبه 92 مکاترونیک تهران
علی پاسبان رتبه 57 قدرت تبریز
محمد ایزانلو رتبه 57 مکاترونیک و رتبه 96 کنترل تبریز
مجتبی بهرامی رتبه 58 الکترونیک تهران
علیرضا محمدی دوست رتبه 60 الکترونیک تهران
جعفر قاسمی رتبه 60 قدرت تبریز
پیمان رستمی رتبه 60 مخابرات و رتبه 70 الکترونیک
سجاد اسماعیل زاده رتبه 62 الکترونیک تبریز
مهسا مقبولی رتبه 65 مخابرات، رتبه 68 مهندسی پزشکی، رتبه 78 الکترونیک و رتبه 80 کنترل تهران
شایان جلیل پور رتبه 65 مهندسی پزشکی، رتبه 66 کنترل، رتبه 67 الکترونیک و رتبه 79 مخابرات رشت
حمیدرضا طاهری رتبه 66 قدرت شیراز
سید جلال حیدری رتبه 67 قدرت رشت
امید توری رتبه 69 قدرت تبریز
سمیه حسینی پور رتبه 70 مهندسی پزشکی، رتبه 71 کنترل و رتبه 77 الکترونیک و رتبه 85 مخابرات قوچان
فرگل نعمت خواه رتبه 72 قدرت تهران
مهدیه ده جوریان رتبه 72 مکاترونیک تبریز
فرشید کرمی سرینی رتبه 72 برنامه ریزی مدیریت سیستم انرژی کرمانشاه
ابراهیم نوری رتبه 75 الکترونیک، رتبه 77 مهندسی پزشکی، رتبه 87 کنترل و مخابرات تهران
وحید حکیمیان رتبه 75 قدرت تهران
محمد کرمی رتبه 75 مکاترونیک تهران
پویان پهلوان رتبه 75 مهندسی پزشکی، رتبه 79 کنترل، رتبه 83 الکترونیک و رتبه 96 مخابرات کرج
علیرضا غفاری رتبه 78 الکترونیک تهران
عارف غنی زاده رتبه 79 مهندسی پزشکی، 84 کنترل، 89 الکترونیک و 98 مخابرات تهران
حسین بهاریان رتبه 81 مخابرات و 85 الکترونیک شیراز
میلاد محمدرضایی رتبه 82 قدرت اصفهان
محمد حمیدیه رتبه 83 قدرت تبریز
میلاد اصلانیان رتبه 86 قدرت اصفهان
امیرعلی ولی نژاد رتبه 88 الکترونیک تهران
میلاد رضایی احمد بیگلو رتبه 88 مخابرات، 94 مهندسی پزشکی، 96 الکترونیک تبریز
سینا صدریان رتبه 89 قدرت تهران
فهیمه فاضل رتبه 89 مخابرات تهران
حامد گنجه لو رتبه 91 قدرت تبریز
سینا مرادی رتبه 91 مخابرات تهران
ناهید نیک پارسا رتبه 92 مخابرات و رتبه 97 مهندسی پزشکی تهران
سید حسین بهشتی رتبه 93 الکترونیک تبریز
محمدعلی حاجی احمدی رتبه 93 قدرت تهران
رامین نیکزاد رتبه 94 قدرت شاهین شهر
پویان پهلوان رتبه 96 مخابرات کرج
کارنامه رتبه های برتر رشته مهندسی برق
کارنامه رتبه های برتر رشته مهندسی برق
کارنامه رتبه های برتر رشته مهندسی برق
کارنامه رتبه های برتر رشته مهندسی برق
کارنامه رتبه های برتر رشته مهندسی برق
کارنامه رتبه های برتر رشته مهندسی برق
کارنامه رتبه های برتر رشته مهندسی برق
کارنامه رتبه های برتر رشته مهندسی برق
کارنامه رتبه های برتر رشته مهندسی برق
کارنامه رتبه های برتر رشته مهندسی برق
کارنامه رتبه های برتر رشته مهندسی برق
کارنامه رتبه های برتر رشته مهندسی برق
کارنامه رتبه های برتر رشته مهندسی برق
کارنامه رتبه های برتر رشته مهندسی برق
کارنامه رتبه های برتر رشته مهندسی برق
کارنامه رتبه های برتر رشته مهندسی برق
کارنامه رتبه های برتر رشته مهندسی برق
کارنامه رتبه های برتر رشته مهندسی برق